تبلیغات
حـــلقــه تـربیــــتـی شـهـید کـاظـم دشـــت پا - قرآن‌ سراسر شفا و رحمت است
 
حـــلقــه تـربیــــتـی شـهـید کـاظـم دشـــت پا
 
قرآن‌ سراسر شفا و رحمت است
قرآن‌ سراسر شفا و رحمت است
 
تمامی آیات قرآن ‌کریم سراسر نور، شفا و رحمت است و خداوند متعال نیز در آیه 82 سوره اسراء، قرآن را مایه شفای دردهای جسم و جان انسان می داند و می فرماید: «و ننزل من القرآن ماء هو شفاء و رحمه للمؤمنین»
 

به گزارش راسخون به نقل از خبرگزاری ایکنا، دین مبین اسلام با دربر داشتن روش‌ها و راه‌های رسیدن به سعادت و سلامت انسان، با هر روشی که سبب از بین رفتن سلامت روح و جسم و آسیب رساندن به آن باشد، مخالفت کرده و به بسیاری از این تأکیدات نیز در قرآن‌ کریم اشاره شده است. تمامی آیات قرآن‌ کریم سراسر نور، شفا‌ و رحمت است و خداوند متعال نیز در آیه 82 سوره اسراء، قرآن را مایه شفای دردهای جسم و جان انسان می‌داند و می‌فرماید: «وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاء وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِینَ»
 
اهمیت علم الابدان در آموزه‌های اسلامی تا به اندازه‌ای است که پیامبر اکرم(ص) آن را در کنار علم خداشناسی و علم‌الادیان قرار داده است و می فرماید: «العلم علمان، علم الادیان و علم الابدان»
 
تأکیدات فراوانی از سوی پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین(ع) بر حفظ سلامت و دوری از مواردی که ایجاد ناراحتی جسمی و روحی می‌کنند در احادیث و روایات آمده است. در همین خصوص در روایتی از پیامبر اکرم(ص) آمده است: «لِکُلِّ شَیءٍ حیلَةٌ‌، وحیلَةُ الصِّحَّةِ فِی الدُّنیا أربَعُ خِصالٍ : قِلَّةُ الکَلامِ ، و قِلَّةُ المَنامِ، و قِلَّةُ المَشیِ‌، و قِلَّةُ الطَّعامِ‌» یعنی هر کارى را چاره‏اى است و چاره تندرستى در دنیا، چهار چیز است‌: کم سخن گفتن‌، کم خفتن‌، کم راه رفتن و کم خوردن.
 
از نگاه اسلام، بزرگترین نعمت الهی، سلامت جسم و بزرگتر از آن سلامت جان بوده و این نعمت الهی به‌قدری در احادیث و روایات با‌اهمیت شمرده شده است که در ردیف ایمان به خدای متعال قرار گرفته است. به‌طوری‌که در حدیثی از پیامبر خاتم(ص) آمده است: «مَن أمسى وأصبحَ وعِندَهُ ثَلاثٌ فقد تَمَّت علَیهِ‏النِّعمَةُ فی الدُّنیا‌: مَن‏أصبَحَ وأمسى مُعافىً فی بَدَنِهِ‌، آمِنا فی سَرْبهِ، عِندَهُ قُوتُ یَومِهِ، فإن کانَت عِندَهُ الرّابِعَةُ فَقد تَمَّت علَیهِ النِّعمَةُ فی الدُّنیا والآخِرَةِ؛ وهُو الإیمانُ.» یعنی: هر که شب و روز خود را سپرى کند و از سه چیز برخوردار باشد نعمت دنیا بر او تمام شده است‌: کسى‌که صبح و شامش را در تندرستى و آسایش خاطر گذراند و خوراک روز خود را داشته باشد و اگر چهارمین نعمت را هم داشته باشد، نعمت دنیا و آخرت را کامل دارد و آن(چهارمین) نعمت ایمان است‌.
 
خداوند سبحان در آیه‌ 16 سوره مائده، تصریح می‌کند که قرآن ‌کریم و برنامه نورانی و حیات‌بخش آن، جامعه را به‌سوی سلامت سوق می‌دهد و می‌فرماید: «یَهْدِی بِهِ اللّهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوَانَهُ سُبُلَ السَّلاَمِ» یعنی خداوند متعال هر که را از خشنودی او پیروی کند، به‌وسیله آن(کتاب) به راه‌های سلامت، رهنمون می‌شود. بنابراین انسان می‌تواند با ایجاد پیوند با خدای متعال و برنامه‌هایی که او برای زندگی بشر ارائه کرده است، به بزرگترین نعمت الهی یعنی سلامت و در نهایت سعادت و خوشبختی در دنیا و آخرت دست یابد.
 
با توجه به این‌که سلامت در فرهنگ و آموزه‌های علمی بشر، بر دو نوع سلامت روحی(معنوی) و جسمی است و بشر نیز دارای دو بعد جسم و روح است، تأکیدات و راهنمایی‌های مختلفی از سوی ائمه معصومین(ع) و بزرگان دین اسلام بر تأمین سلامت هر دو بعد انسان شده است و بیماری و سلامتی هر یک از ابعاد را منشأ بیماری و سلامتی دیگر بعد انسان بر شمرده‌اند. در همین راستا در فرمایشی از پیامبر اسلام(ص) آمده است: «مَن کَثُرَ هَمُّهُ، سَقِمَ بَدَنُهُ » یعنی هر کس اندوه(و دغدغه‏اش) فراوان شود، بدنش بیمار می‌شود‌.
 
انسان سالم از نظر روحی، کسی است که فطرتش بر او حاکم شده و نشانه بارز این حاکمیت، آرامش درون است که قرآن‌ کریم از آن تعبیر به سکینه و اطمینان قلب کرده و می‌فرماید: «هو الذی انزل السکینه فی قلوب المومنین» یعنی اوست آن‌که فرستاد آرامش را در دل های مؤمنان.
 
راه‌های فراوانی در کسب آرامش روحی در قرآن‌کریم و احادیث برشمرده شده است که والاترین آن‌ها یاد خدا بوده و در آسه 28 سوره رعد آمده است: «أَلاَ بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ» یعنی همانا با یاد خدا دل‌ها آرام گیرد.
 
دعا از مصادیق روشن یاد خداست و پژوهش‌ها نشان داده‌اند که دعا، نیایش و نیروی شفابخش حاصل از آن موجب جلوگیری از رشد سلول‌های سرطانی، حفاظت از گلبول‌های قرمز خون، تغییر حالت شیمیایی خون و افزایش اکسیژن‌رسانی توسط خون به اندام‌ها و نیز بهبود سریع‌تر زخم‌ها و جراحات پوستی می‌شود.
 
در از بین رفتن حالت‌های ناراحتی روحی نیز نقش دعا را نمی‌توان نادیده گرفت؛ چنانکه امام صادق(ع) می‌فرماید: «هر زمان‌که به یکى از شما رقّت قلب دست داد، دعا کند؛ زیرا قلب تا خالص و پاک نشود رقّت نمى‏یابد‌»
 
برخی از محققان تأثیر خواندن قرآن ‌کریم بر انسان را در زمینه‌های مختلف مورد بررسی و مطالعه قرار داده و به نتایج جالب و شگفت‌انگیزی دست یافته‌اند. آوای قرآن ‌کریم به‌عنوان یکی از موسیقی‌های آیینی متناسب با ساختار جامعه ما مورد توجه پژوهشگران جهت کاستن درد و اضطراب بیماران قرار گرفته و در این زمینه مطالعاتی انجام شده است. نتایج به‌دست آمده در یک تحقیق دانشگاهی‌(تحت عنوان بررسی تأثیر قرآن‌ کریم بر اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی) که بر روی 80 نفر انجام شد نتایج نشان داد که در گروه آزمون(40 نفر) که با استفاده از ضبط صوت و گوشی حداقل 2 بار و هر بار به‌مدت 15 دقیقه قبل از عمل به آوای قرآن ‌کریم(آیات 1تا 36 سوره مریم) گوش دادند میزان کاهش اضطراب نسبت به گروه شاهد به‌طور معنی‌داری بیشتر بوده است و این نشان از خاصیت درمانی صوت قرآن ‌کریم بر انسان دارد.
 
خوردن و آشامیدن غذاهایی که خواص آرامش‌بخشی دارند نیز در احادیث و روایات ما فراوان اشاره شده است. همان‌گونه که درخصوص خوردن میوه «به» در روایات آمده است: زبیر، در حالى‌که «به» در دست داشت، بر پیامبر(ص) وارد شد. پیامبر اکرم(ص) از او پرسید: «اى زبیر! این چیست که در دست توست؟» گفت: «اى پیامبر خدا! این، یک «به» است.» فرمود: «اى زبیر! «به» بخور؛ چراکه داراى سه ویژگى است.» پرسید: «اى پیامبر خدا! آن ویژگى‏ها چیست؟» فرمود: «قلب را آسایش و آرامش مى‏دهد، بخیل را گشاده‏دستى مى‏دهد و ترسو را دلیر مى‏کند»
 
بنابراین؛ قرآن ‌کریم اگر‌چه کتاب طبی نیست ولی در آن به اصول کلی که برای تندرستی و درمان لازم است پرداخته شده واین اصول در کنار روایات ائمه معصومین(ع) و تجربیات بشر می‌تواند پاسخ‌گوی نیاز‌های طبی بشر باشد.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 فروردین 1392 توسط محمد جواد نظری
Copyrights ® Shahid-Dashtpa - All Right Rserved.